Wildenberg Turkey Business
  Wildenberg Turkey Business Linked In'deFacebook'ta Wildenberg OranjeschoolTürkçeNederlands
Learn Dutch
Certificates
Graduates
Media
Learn the Dutch language
from an experienced native speaking teacher

Telefon

+90 537 271 4394
(Cornelis Wildenberg)

+90 533 510 1847
(Uzay Wildenberg)

E-mail:
Download Flash Player to see this rotator.
Last update: 30.01.2019
Wildenberg in the mediaCor Wildenberg in Dutch newspaper Parool


on the news on Dutch national TV!

30th December 2011, broastcasts of 20.00 and 22.00 h.

30 Aralık 2011, saat 20.00 ve 22.00'daki yayınları

www.uitzendinggemist.net/aflevering/95295/Nos_Journaal_2000.html (16:10'dan 19:07'e kadar)


Wildenberg at the Dutch TV, 's "Liefs uit ..." !

May 11th 2011 records were taken for the international love program on the Dutch television: "Liefs uit ..." (Love from...) at Wildenberg Dutch Cultural Centre. The broadcast is expected in September 2011.

Presenter Yvon Jaspers
Photo: Roland J. Reijnders


Volkskrant October 20th 2010: 'Wilders in Turkey more often a subject for discussion'

October 20th 2010:

Volkskrant

'Wilders in Turkey more often
subject for discussion'

Our general manager Cor Wildenberg is interviewed by Arjen van der Ziel, correspondent of the Dutch newspaper Volkskrant. At the right you see the article in the newspaper of October 20th 2010.

www.volkskrant.nl


Huis en Aanbod, Autumn 2010, page 112

October 1st 2010:
"Huis en Aanbod"

At the right you can see the interview with our general manager Cor Wildenberg for the magazine "Huis en Aanbod" (magazine about emigration and summer houses).

www.huisenaanbod.nl

Huis en Aanbod, Najaar 2010, pagina 113


Anton Foek - Dutch RadioApril 30th 2010:
NPS Radio
Track 1: Long live the queen in Istanbul
Track 2: A lot of love from Istanbul

EO Radio "Dit is de dag"
Track 3: Integration of Dutchies in Turkey


10 januari 2010:
TV

www.wildenberg.com.tr/fox.wmv


January 3rd 2010:
Front page news at the newspaper Zaman Gazetesi !   (Source)

Wildenberg at the Frontpage of the Turkish newspaper ZAMAN

Bu da vize çilesi! Eşine kavuşmak için önce Türkçe, sonra Hollandaca öğrenecek

Wildenberg ZAMAN Gazetesi'ndeErzurum'un Horasan ilçesinden Emine Solmaz... Bir ay önce 2 çocuğunu köyünde bırakıp İstanbul'a Hollandaca kursuna katılmak üzere gelmiş.

Hobi değil onunki mecburiyet; 9 yıldır gurbetteki eşine kavuşma arzusu. Hollanda vizesi almak için, iki hafta sonra gireceği sınava hazırlanıyor. Kazanırsa hayatında yeni bir sayfa açılacak: Farklı bir ülkede, farklı dil ve kültürler öğrenecek, çocukları yılda sadece bir ay yaz tatillerinde gördükleri babalarıyla her gün birlikte olacak. Peki ya kazanamazsa? Solmaz, bu ihtimali düşünmek bile istemiyor. "Çocuklarım babalarını çok özlüyor, bu hasretliğe son vermek için başka çarem yok, çalışıp sınavı geçeceğim." diyor.

Vize alamayınca düğünü erteliyorlar

Hollanda'da 2005 yazında, Almanya'da ise Ağustos 2007'de yürürlüğe giren 'Göç Yasası' evlilik nedeniyle bu ülkelerde oturma izni almak isteyen Türkleri dil kurslarına yöneltiyor. Yasaya göre; Avrupa'da ikamet etmek isteyen bir yabancının vize alabilmesi için temel seviyede Almanca, Hollandaca bilmesi gerekiyor. Bu nedenle Giresun, Erzurum, Sivas, Diyarbakır ve Tunceli gibi Türkiye'nin dört bir yanından yüzlerce kişi sınava hazırlanmak üzere kursların yolunu tutuyor. Kursiyerler arasında dil şartı nedeniyle düğününü erteleyenler de, yıllardır eşinden ayrı yaşayanlar da var.

Onlardan biriyle Harbiye'deki Wildenberg isimli Hollanda Kültür Merkezi dil kursunda tanışıyoruz. Konyalı Naime Fırat 35 yaşında. 2 yıl önce görücü usulüyle Hollanda'da yaşayan eşiyle evlenmiş. Dil sınavını geçemediği için vize alamayan Fırat, eşinden ayrı İstanbul'da yaşıyor. "Hasretlik çok zor, evlendiğimizi bile anlayamadan eşim Hollanda'ya gitti. Şimdi yazları bir ay görüşebiliyoruz. En büyük isteğim sınavı geçip eşime kavuşmak." diyor.

Mustafa Akın 32 yaşında. İşinden ayrılıp Hollandaca öğrenmek için Yozgat'tan gelen Akın, lise mezunu olmasına rağmen dil öğrenirken zorlandığını dile getiriyor. Sınavlarda Hollanda'nın tarihiyle ve coğrafyasıyla ilgili sorular sorulduğunu söyleyen Akın, "Sınavda kraliçenin hangi şehirde yaşadığı, prensin nereli olduğu, savaşta kullandığı gemilerin isimleri, kuzeyindeki şehirleri soruyorlar. Bunların cevaplarını belki Hollandalılar bile bilmiyordur. Sınavların bu kadar zor olması anlamsız. Kursa gelmeyi kabul ediyoruz, ama sınav zorunlu olmasın." diye konuşuyor.

Aileler sınav için baskı yapıyor

Goethe Enstitüsü Dil Sınavı sorumlusu Süleyman Türk, kursiyerlere ailelerinin baskı uygulamasından şikayetçi. Türk, "Köyden gelen genç kızların yakınları 'falancanın gelini kazandı.' diyerek gençlere baskı yapıyor. Ailelerin çocuklarına destek olması gerekiyor. diyor. Wildenberg Hollanda Kültür Merkezi Genel Müdürü Cor Wildenberg ise, yurt dışında yaşamak için o ülkenin yabancı dilini öğrenmenin gerekli olduğu görüşünde. Wildenberg, vize alanların Hollanda'ya gittiklerinde 6 ay kursa devam edeceklerini, orada girecekleri ikinci dil sınavında başarısız olmaları durumunda vizelerinin iptal olacağını dile getiriyor.

Sınav ücreti 350 Euro

İstanbul'daki yabancı dil kurslarının başında Almanca yeterlilik sınavını da yapan Goethe Enstitüsü geliyor. Merkezi Taksim'de bulunan kurs 11 hafta sürüyor. Öğrencilerin Almanca bilip bilmedikleri temel dil bilgisini ölçen Start 1 testiyle belirleniyor. 100 puanlık sınavda 60 alan, sınavı geçiyor. Kurs ücreti 1100 TL. Sınavlar her ay Goethe Enstitüsü tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılıyor. Sınav ücreti ise 120 TL. Enstitü öğrencisi olmayanlar ise sınava 140 TL ödüyor.

Hollandaca öğrenmek isteyenlerin adresi ise Wildenberg Hollanda Kültür Merkezi. Yoğunlaştırılmış 100 saatlik dil kursu düzenleyen Wildenberg'de 1 aylık kursun ücreti ise 1100 Euro. Kurs bitiminde A1 seviyesinde Hollandaca bilgisine sahip olan kursiyerler, kendilerini ifade edebiliyor. Öğrencilere 100 genel kültür sorusu soruluyor. Hollanda ile ilgili tarihi ve coğrafi bilgilerin sorulduğu yazılı sınavın ardından öğrenciler sözlü sınav oluyor. 16 ile 80 arasında puanlama yapılıyor. 16 puan alan sınavı geçiyor. Geçemeyenler ise 350 Euro olan sınav ücretini verip tekrar girmek zorunda. ZAMAN

DİLEK HAYIRLI

03 Ocak 2010, Pazar


The "Les" Magazine for teachers Dutch as a non-native language

The magazine for NT2-teachers "Les" published in their September 2009 issue a report with our director Cor Wildenberg.

Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS


March 2009

Emigration Magazine "Ajuus"

"Turkish-Dutch couple opens their own school in Istanbul"

Highslide JSAll rights reserved Wildenberg Ltd.Şti. Do not copy without permission.