Wildenberg Turkey Business
Bouwt bruggen met Turkije...
Wildenberg Turkey Business Linked In'deFacebook'ta Wildenberg OranjeschoolTürkçeEnglish
Ontdek uw kansen in Turkije !
Download Flash Player om de roterende foto's te zien.
Laatst aangepast: 23.10.2013
Wildenberg in de mediaCor Wildenberg in het Parool

27 januari 2012, weer op de Nederlandse TV!

RTV Noord-Holland: http://www.rtvnh.nl/programma/225/Noord-Hollands+Diep/35751

op het NOS Journaal!

30 december 2011, in de uitzendingen van 20.00 en 22.00 uur

's "Liefs uit ..." zoekt nieuwe stellen!

De opvolger van het razend populaire programma "Boer zoekt vrouw" is KRO's "Liefs uit ...", over internationale liefdes. De eerste serie zal vanaf 13 september 2011 te zien zijn op Nederland 1. Voor een vervolgreeks is de KRO op zoek naar stellen waarvan de buitenlandse partner aankomende maanden naar Nederland zal vertrekken. De KRO-redactie heeft het Nederlands Cultuurcentrum Wildenberg benaderd. Lijkt het je leuk om mee te doen? Neem dan contact met ons op!

Presentatrice Yvon Jaspers
Foto: Roland J. Reijnders

Volkskrant 20 Ekim 2010: 'Wilders Türkiye'de daha sık konuşma konusu oluyor'

20 oktober 2010:

Volkskrant

"Wilders in Turkije vaker
 onderwerp van gesprek"

Onze algemeen directeur Cor Wildenberg is geïnterviewd door Arjen van der Ziel van de Volkskrant. Rechts ziet u de betreffende reportage in de Volkskrant van 20 oktober 2010.

Huis en Aanbod, sonbahar 2010, sayfa 112

1 oktober 2010:
"Huis en Aanbod"

Rechts ziet u de reportage in het magazine "Huis en Aanbod"
(magazine voor tweede huizen en emigratie) met onze algemeen directeur Cor Wildenberg.

Huis en Aanbod, Najaar 2010, pagina 113

Anton Foek - NPS Radio

30 april 2010:

NPS Radio
Track 1: Oranje Boven in Istanbul
Track 2: Veel liefs uit Istanbul

EO Radio "Dit is de dag"
Track 3: Nederlanders integreren in Turkije


10 januari 2010:
TV

3 januari 2010:
Voorpaginanieuws in de krant Zaman Gazetesi !   (Bron)

Wildenberg Turkije op de voorpagina van de krant Zaman!

Bu da vize çilesi! Eşine kavuşmak için önce Türkçe, sonra Hollandaca öğrenecek

Wildenberg ZAMAN Gazetesi'ndeErzurum'un Horasan ilçesinden Emine Solmaz... Bir ay önce 2 çocuğunu köyünde bırakıp İstanbul'a Hollandaca kursuna katılmak üzere gelmiş.

Hobi değil onunki mecburiyet; 9 yıldır gurbetteki eşine kavuşma arzusu. Hollanda vizesi almak için, iki hafta sonra gireceği sınava hazırlanıyor. Kazanırsa hayatında yeni bir sayfa açılacak: Farklı bir ülkede, farklı dil ve kültürler öğrenecek, çocukları yılda sadece bir ay yaz tatillerinde gördükleri babalarıyla her gün birlikte olacak. Peki ya kazanamazsa? Solmaz, bu ihtimali düşünmek bile istemiyor. "Çocuklarım babalarını çok özlüyor, bu hasretliğe son vermek için başka çarem yok, çalışıp sınavı geçeceğim." diyor.

Vize alamayınca düğünü erteliyorlar

Hollanda'da 2005 yazında, Almanya'da ise Ağustos 2007'de yürürlüğe giren 'Göç Yasası' evlilik nedeniyle bu ülkelerde oturma izni almak isteyen Türkleri dil kurslarına yöneltiyor. Yasaya göre; Avrupa'da ikamet etmek isteyen bir yabancının vize alabilmesi için temel seviyede Almanca, Hollandaca bilmesi gerekiyor. Bu nedenle Giresun, Erzurum, Sivas, Diyarbakır ve Tunceli gibi Türkiye'nin dört bir yanından yüzlerce kişi sınava hazırlanmak üzere kursların yolunu tutuyor. Kursiyerler arasında dil şartı nedeniyle düğününü erteleyenler de, yıllardır eşinden ayrı yaşayanlar da var.

Onlardan biriyle Harbiye'deki Wildenberg isimli Hollanda Kültür Merkezi dil kursunda tanışıyoruz. Konyalı Naime Fırat 35 yaşında. 2 yıl önce görücü usulüyle Hollanda'da yaşayan eşiyle evlenmiş. Dil sınavını geçemediği için vize alamayan Fırat, eşinden ayrı İstanbul'da yaşıyor. "Hasretlik çok zor, evlendiğimizi bile anlayamadan eşim Hollanda'ya gitti. Şimdi yazları bir ay görüşebiliyoruz. En büyük isteğim sınavı geçip eşime kavuşmak." diyor.

Mustafa Akın 32 yaşında. İşinden ayrılıp Hollandaca öğrenmek için Yozgat'tan gelen Akın, lise mezunu olmasına rağmen dil öğrenirken zorlandığını dile getiriyor. Sınavlarda Hollanda'nın tarihiyle ve coğrafyasıyla ilgili sorular sorulduğunu söyleyen Akın, "Sınavda kraliçenin hangi şehirde yaşadığı, prensin nereli olduğu, savaşta kullandığı gemilerin isimleri, kuzeyindeki şehirleri soruyorlar. Bunların cevaplarını belki Hollandalılar bile bilmiyordur. Sınavların bu kadar zor olması anlamsız. Kursa gelmeyi kabul ediyoruz, ama sınav zorunlu olmasın." diye konuşuyor.

Aileler sınav için baskı yapıyor

Goethe Enstitüsü Dil Sınavı sorumlusu Süleyman Türk, kursiyerlere ailelerinin baskı uygulamasından şikayetçi. Türk, "Köyden gelen genç kızların yakınları 'falancanın gelini kazandı.' diyerek gençlere baskı yapıyor. Ailelerin çocuklarına destek olması gerekiyor. diyor. Wildenberg Hollanda Kültür Merkezi Genel Müdürü Cor Wildenberg ise, yurt dışında yaşamak için o ülkenin yabancı dilini öğrenmenin gerekli olduğu görüşünde. Wildenberg, vize alanların Hollanda'ya gittiklerinde 6 ay kursa devam edeceklerini, orada girecekleri ikinci dil sınavında başarısız olmaları durumunda vizelerinin iptal olacağını dile getiriyor.

Sınav ücreti 350 Euro

İstanbul'daki yabancı dil kurslarının başında Almanca yeterlilik sınavını da yapan Goethe Enstitüsü geliyor. Merkezi Taksim'de bulunan kurs 11 hafta sürüyor. Öğrencilerin Almanca bilip bilmedikleri temel dil bilgisini ölçen Start 1 testiyle belirleniyor. 100 puanlık sınavda 60 alan, sınavı geçiyor. Kurs ücreti 1100 TL. Sınavlar her ay Goethe Enstitüsü tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılıyor. Sınav ücreti ise 120 TL. Enstitü öğrencisi olmayanlar ise sınava 140 TL ödüyor.

Hollandaca öğrenmek isteyenlerin adresi ise Wildenberg Hollanda Kültür Merkezi. Yoğunlaştırılmış 100 saatlik dil kursu düzenleyen Wildenberg'de 1 aylık kursun ücreti ise 1100 Euro. Kurs bitiminde A1 seviyesinde Hollandaca bilgisine sahip olan kursiyerler, kendilerini ifade edebiliyor. Öğrencilere 100 genel kültür sorusu soruluyor. Hollanda ile ilgili tarihi ve coğrafi bilgilerin sorulduğu yazılı sınavın ardından öğrenciler sözlü sınav oluyor. 16 ile 80 arasında puanlama yapılıyor. 16 puan alan sınavı geçiyor. Geçemeyenler ise 350 Euro olan sınav ücretini verip tekrar girmek zorunda. ZAMAN

DİLEK HAYIRLI

03 Ocak 2010, Pazar

Tijdschrift voor docenten Nederlands als vreemde taal "Les"

Tijdschrift voor docenten Nederlands als vreemde taal "Les" heeft een reportage
met onze directeur Cor Wildenberg gepubliceerd in de uitgave van september 2009.

Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS

Maart 2009

Emigratieblad "Ajuus"

"Turks-Nederlands stel begint in Istanbul hun eigen school"

Highslide JSAlle rechten zijn voorbehouden aan Wildenberg Ltd.Şti. Kopiëren zonder toestemming is verboden.