Wildenberg Turkey Business
Wildenberg Turkey Business Linked In'deFacebook'ta Wildenberg OranjeschoolEnglishNederlands
Hollandalı bir eğitmenden
Türkçe açıklamalı
Hollandaca öğrenin

Telefon

0537 271 4394
(Cornelis Wildenberg)

0533 510 1847
(Uzay Wildenberg)

E-mail:
Hareketli resimleri görmek için Flash Player'i indiriniz.
Güncelleme tarihi: 30.01.2019
Resmi Hollandaca seviye belirleme sertifikaları

Hollanda vatandaşlık başvurusu, Hollanda ve Belçika da üniversite ve iş başvurularında kullanmak üzere "Hollandaca dil seviyesi sertifikası" için aşağıdaki sınavlardan birini tercih edebilirsiniz. Bu sınavlar öncesi Wildenberg'de Hollandaca kurslarına katılabilirsiniz.


Wildenberg'de yapılan "CNaVT" sınavı
Hollanda vatandaşlığına, Hollanda/Belçika üniversitelerine ve işe başvuru için geçerli olan sınav


Türkiye'de yaşayan ve Hollandaca dil seviyesini belirlemek isteyen kişiler için Wildenberg'da CNaVT (Certificaat Nederlands als Vreemde Taal) sınavları yapılmaktadır. Hollandaca Dil Birliği CNaVT Sınavı, Leuven Üniversitesi'nin Dil ve Eğitim Merkezi ve Fontys Üniversitesi Tilburg, Öğretmenlik Fakültesi işbirliğiyle hazırlanmıştır.

Daha fazla bilgi için lütfen iletişim formu doldurunuz.

Beş tane farklı sınav profili vardır. Aşağıdaki profil açıklamalarını inceleyerek, sizin için hangi sınav profilinin uygun olduğunu anlayabilirsiniz.

Maatschappelijk Informeel (INFO) - A2
Günlük hayatta konuşulan dil sevisidir.
  Avrupa Dil Standartları'na göre seviye
Avrupa Dil Standartları (Common European Framework of Reference - CEFR)'nın A1'den C2'ye kadar 6 tane seviyesi vardır. Avrupa Dil Standarları'na göre CNaVT profillerin seviyeleri aşağıdaki gibidir:

 
Maatschappelijk Formeel (FORM) - A2
Hollanda'da veya Belçika'nın Flaman bölgesinde resmi durumlarda konuşulan dil seviyesidir.
 
Zakelijk Professioneel (PROF) - B2
Profesyonel (özellikle sağlık sektöründe ve ticari) iş hayatında kullanılan dil seviyesidir.
 

Educatief Startbekwaam (STRT) - B2
Eğitim dili Hollandaca olan üniversitelere başvurmak için bu sınavı girebilirsiniz.

 
Educatief Professioneel (EDUP) - C1
Eğitim görevlisi olarak veya profesyonel hayatında kullanılan seviyedir.

Ne zaman?
Sınavlar her yıl Mayıs ayının ilk yarısında yapılmaktadır.

Nerede?
Sınav yeri beraber belirtilecektir.

Sınav başvurusu
Sınava girmek isteyenler sınav tarihinden en az 2 ay önce Wildenberg'de başvurmalıdır. Sınav için CNaVT merkezine başvuru için son tarih 20 Mart'tır.

Sınava hazırlık kursu
Wildenberg'de CNaVT sınavlarına hazırlanabilirsiniz. Telefonla bize ulaşarak sizin için uygun olan sınava hazırlık sürecini öğrenebilirsiniz. Başka bilgi almak için veya sınavlar hakkında sorularınız varsa, lütfen bizi aramaktan çekinmeyiniz.Hollanda'da yapılan "Staatsexamen NT2" sınavı

Staatsexamen NT2, anadili Hollandacadan farklı olan insanlara yönelik bir sınavdır. Çalışmak, okumak veya yaşamak üzere Hollanda'ya giden kişiler, bu sınava girerek Hollandaca dili seviyesinin B1 veya B2 seviyesinde olduğunu belgeleyebilirler.

Eğitim düzeyine, iş gerekliliğine veya eğitim gerekliliğine göre Program I veya Program II olarak ayrılan sınavlardan birini tercih etmelisiniz.

Program I: Common European Framework (GER / CEF) kriterlerine göre B1 seviyesinde karşılık gelir. Mesleki eğitim (MBO) almak isteyenler veya "MBO seviyesi"nde (hemşire, teknisyen, sekreter gibi) işe girecek kişiler bu programı tercih edebilirler.

Program II: Common European Framework (GER / CEF) kriterlerine göre B2 seviyesinde karşılık gelir. Üniversite (HBO & WO) eğitimi almak isteyen ve üniversite seviyesinde işlere başvuracak kişiler bu programı tercih edebilirler.

Sınav; okuma-yazma-dinleme-konuşma olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Aday tüm bölümlerden geçmiş ise Staatsexamen NT2 belgesi alabilir. Belgesi Hollanda vatandaşlık başvurusu için de geçerlidir.

Daha çok bilgiler almak için bu siteye gidebilirsiniz: www.staatsexamensnt2.nl

Türkiye'de sınav yapmak isterseniz:
Staatsexamen NT2 Program I, Wildenberg'de yapılan CNaVT sınavı FORM profili ile denktir.
Staatsexamen NT2 Program II, Wildenberg'de yapılan CNaVT sınavı PROF ve STRT profilleri ile denktir.Belçika'da yapılan "ITNA" sınavıı

ITNA (Interuniversitaire Taaltest Nederlands voor Anderstaligen) Brüksel Üniversitesi, Leuven Üniversitesi, Anvers Üniversitesi ve Gent Üniversitesi tarafından, anadili Hollandaca dışında olan kişiler için geliştirilmiş bir sınav sistematiğidir.

ITNA sınavına girilerek B2 sertifikası alınabilir. Yüksek puan alınca C1 (ITNA+) sertifikası alınabilir. ITNA sertifikası, HUBrussel, KULeuven, Antwerp Üniversitesi ve Gent Üniversitesi dil gereksinimlerini karşılar.

Sınav içeriği, güncel gazeteler (De Morgen, De Standaard, ...) ve dergilerin genel bilimsel ve popüler temalar (Knack, Eos, ...) dan yararlanılarak hazırlanır. Sınav, farklı merkez ve farklı tarihlerde yapılmaktadır. Arıca randevu alınarak bireysel olarak ta sınav yapılabilir.

Daha çok bilgiler almak için bu siteye gidebilirsiniz: www.itna.be

Türkiye'de sınav yapmak isterseniz:
ITNA (B2), Wildenberg'de yapılan CNaVT sınavı STRT profili ile denktir.
ITNA+ (C1), Wildenberg'de yapılan CNaVT sınavı EDUP profili ile denktir.Hollanda vatandaşlığı için Hollanda Uyum Sınavı

Hollanda vatandaşlığı için uyum sınavı Common European Framework (GER / CEF) kriterlerine göre A2 seviyesinde karşılık gelir. A2 seviyesinde Hollandaca dil bilmek yanı sıra Hollanda toplum bilgilerini de içeren bir sınavdır. Bu sınavı Hollanda'da veya Ankara Büyükelçiliği'nde yapabilirsiniz.

Daha çok bilgiler almak için bu siteye gidebilirsiniz: www.inburgeren.nl

Uyum sınavının yerine, aşağıdaki sertifikalar da vatandaşlık başvurusunda geçerlidir:

  • Wildenberg Turkey'de yapılan CNaVT sınavın en düşük seviyesi (INFO) ile denktir.
    CNaVT sınavları kullanmak isterseniz, IND'ye sormanızı tavsiye ederiz.


  • Hollanda'da yapılan Staatsexamen NT2 nin her iki programı


Oturum vizesi için Hollanda Uyum Sınavı

Eylül 2011'den itibaren bu sınavdan Türkler, AB vatandaşlar gibi, muaftır. Irak, Suriye, Azerbaycan gibi AB dışındaki ülkelerin vatandaşları için hala zorunludur. Wildenberg'de bu sınav için hazırlık kursuna katılabilirsiniz.

Hollanda oturum vizesi için uyum sınavı Common European Framework (GER / CEF) kriterlerine göre A1 seviyesinde karşılık gelir. A1 seviyesinde Hollandaca dil bilmek yanı sıra Hollanda toplum bilgilerini de içeren bir sınavdır. Bu sınavı Ankara'daki Hollanda Büyükelçiliği'nde yapabilirsiniz.


Türkiye'de yapılan "KPDS" sınavı

Türkiye'de devlet kurumlarından çalışanlar için geçerli olan, Kamu Personelinin Yabancı Dil Bilgisi Seviyesi sınavı, ÖSYM tarafından, Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere yılda iki kez yapılır. Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon, Van illeri ve Lefkoşa'da yapılan sınav başvuruları internet üzerinden yapılır.

Sınav Türkçe-Hollandaca ve Hollandaca-Türkçe tercüme etmeği içerir. O yüzden, Hollandaca yanı sıra Türkçe de pek iyi olması gerekir. KPDS sınavı en azından B2 seviyedir.

Daha çok bilgiler almak için bu siteye gidebilirsiniz: www.osym.gov.tr


Yurkarıdaki sınavların birine hazırlamak istiyorsanız, lütfen aşağıdaki formu dolduranız:Tüm haklar Wildenberg Ltd.Şti.'ne aittir. İzinsiz kopyalanamaz.