Wildenberg Turkey Business
  Wildenberg Turkey Business Linked In'deFacebook'ta WildenbergEnglishNederlands
Hollandalı bir eğitmenden
Türkçe açıklamalı
Hollandaca öğrenin

Telefon

0537 271 4394
(Cornelis Wildenberg)

0533 510 1847
(Uzay Wildenberg)

E-mail:
Hareketli resimleri görmek için Flash Player'i indiriniz.
Güncelleme tarihi: 30.01.2019
Medyada WildenbergCor Wildenberg Hollandalı gazete "het Parool"da


NOS Hollanda TV haberlerinde!

30 Aralık 2011, saat 20.00 ve 22.00'daki yayınları

www.uitzendinggemist.net/aflevering/95295/Nos_Journaal_2000.html (16:10'dan 19:07'e kadar)


Hollanda televizyonu 'de çiftler arıyor !

Uluslararası aşk hakkında ki program
"Liefs uit ..." (...'den sevgiler) katılacak yeni çift
arınıyor.
10 Mayıs 2011 çekimi yapıldı.
Eylül 2011'de yayınlanılacak.

"Liefs uit ..." (...'den sevgiler)
programının sunucusu
Yvon Jaspers
Fotoğraf: Roland J. Reijnders


Volkskrant 20 Ekim 2010: 'Wilders Türkiye'de daha sık konuşma konusu oluyor'20 Ekim 2010:
Volkskrant

"Wilders Türkiye'de daha sık
konuşma konusu oluyor"

20 Ekim 2010 tarihinde Hollanda'da yayınlanan Volkskrant gazetesinin Genel Müdürümüz Cor Wildenberg yaptığı röportajı sağda görebilirsiniz.


Huis en Aanbod, sonbahar 2010, sayfa 1121 Ekim 2010:
"Huis en Aanbod"

1 Ekim 2010 tarihinde, Genel Müdürümüz Cor Wildenberg ile
"Huis en Aanbod" (göçmenlik ve yazlık ev hakkında yayın yapan) dergisinde yayınlanan röportajı sağda görebilirsiniz.

Huis en Aanbod, Najaar 2010, pagina 113


Anton Foek - NPS Radio30 Nisan 2010:
NPS Radyo
Track 1: İstanbul'da Kraliçe Günü kutlaması
Track 2: İstanbul'dan kucak dolu sevgiler

EO Radyo "Dit is de dag"
Track 3: Hollandalıların Türkiye'ye uyumu


10 Ocak 2010:
Televizyonu

www.wildenberg.com.tr/fox.wmv


03 Ocak 2010:
Zaman Gazetesi Gazetesi   (Kaynak)

Wildenberg Zaman Gezetesi manşetinde

Bu da vize çilesi! Eşine kavuşmak için önce Türkçe, sonra Hollandaca öğrenecek

Wildenberg ZAMAN Gazetesi'ndeErzurum'un Horasan ilçesinden Emine Solmaz... Bir ay önce 2 çocuğunu köyünde bırakıp İstanbul'a Hollandaca kursuna katılmak üzere gelmiş.

Hobi değil onunki mecburiyet; 9 yıldır gurbetteki eşine kavuşma arzusu. Hollanda vizesi almak için, iki hafta sonra gireceği sınava hazırlanıyor. Kazanırsa hayatında yeni bir sayfa açılacak: Farklı bir ülkede, farklı dil ve kültürler öğrenecek, çocukları yılda sadece bir ay yaz tatillerinde gördükleri babalarıyla her gün birlikte olacak. Peki ya kazanamazsa? Solmaz, bu ihtimali düşünmek bile istemiyor. "Çocuklarım babalarını çok özlüyor, bu hasretliğe son vermek için başka çarem yok, çalışıp sınavı geçeceğim." diyor.

Vize alamayınca düğünü erteliyorlar

Hollanda'da 2005 yazında, Almanya'da ise Ağustos 2007'de yürürlüğe giren 'Göç Yasası' evlilik nedeniyle bu ülkelerde oturma izni almak isteyen Türkleri dil kurslarına yöneltiyor. Yasaya göre; Avrupa'da ikamet etmek isteyen bir yabancının vize alabilmesi için temel seviyede Almanca, Hollandaca bilmesi gerekiyor. Bu nedenle Giresun, Erzurum, Sivas, Diyarbakır ve Tunceli gibi Türkiye'nin dört bir yanından yüzlerce kişi sınava hazırlanmak üzere kursların yolunu tutuyor. Kursiyerler arasında dil şartı nedeniyle düğününü erteleyenler de, yıllardır eşinden ayrı yaşayanlar da var.

Onlardan biriyle Harbiye'deki Wildenberg isimli Hollanda Kültür Merkezi dil kursunda tanışıyoruz. Konyalı Naime Fırat 35 yaşında. 2 yıl önce görücü usulüyle Hollanda'da yaşayan eşiyle evlenmiş. Dil sınavını geçemediği için vize alamayan Fırat, eşinden ayrı İstanbul'da yaşıyor. "Hasretlik çok zor, evlendiğimizi bile anlayamadan eşim Hollanda'ya gitti. Şimdi yazları bir ay görüşebiliyoruz. En büyük isteğim sınavı geçip eşime kavuşmak." diyor.

Mustafa Akın 32 yaşında. İşinden ayrılıp Hollandaca öğrenmek için Yozgat'tan gelen Akın, lise mezunu olmasına rağmen dil öğrenirken zorlandığını dile getiriyor. Sınavlarda Hollanda'nın tarihiyle ve coğrafyasıyla ilgili sorular sorulduğunu söyleyen Akın, "Sınavda kraliçenin hangi şehirde yaşadığı, prensin nereli olduğu, savaşta kullandığı gemilerin isimleri, kuzeyindeki şehirleri soruyorlar. Bunların cevaplarını belki Hollandalılar bile bilmiyordur. Sınavların bu kadar zor olması anlamsız. Kursa gelmeyi kabul ediyoruz, ama sınav zorunlu olmasın." diye konuşuyor.

Aileler sınav için baskı yapıyor

Goethe Enstitüsü Dil Sınavı sorumlusu Süleyman Türk, kursiyerlere ailelerinin baskı uygulamasından şikayetçi. Türk, "Köyden gelen genç kızların yakınları 'falancanın gelini kazandı.' diyerek gençlere baskı yapıyor. Ailelerin çocuklarına destek olması gerekiyor. diyor. Wildenberg Hollanda Kültür Merkezi Genel Müdürü Cor Wildenberg ise, yurt dışında yaşamak için o ülkenin yabancı dilini öğrenmenin gerekli olduğu görüşünde. Wildenberg, vize alanların Hollanda'ya gittiklerinde 6 ay kursa devam edeceklerini, orada girecekleri ikinci dil sınavında başarısız olmaları durumunda vizelerinin iptal olacağını dile getiriyor.

Sınav ücreti 350 Euro

İstanbul'daki yabancı dil kurslarının başında Almanca yeterlilik sınavını da yapan Goethe Enstitüsü geliyor. Merkezi Taksim'de bulunan kurs 11 hafta sürüyor. Öğrencilerin Almanca bilip bilmedikleri temel dil bilgisini ölçen Start 1 testiyle belirleniyor. 100 puanlık sınavda 60 alan, sınavı geçiyor. Kurs ücreti 1100 TL. Sınavlar her ay Goethe Enstitüsü tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılıyor. Sınav ücreti ise 120 TL. Enstitü öğrencisi olmayanlar ise sınava 140 TL ödüyor.

Hollandaca öğrenmek isteyenlerin adresi ise Wildenberg Hollanda Kültür Merkezi. Yoğunlaştırılmış 100 saatlik dil kursu düzenleyen Wildenberg'de 1 aylık kursun ücreti ise 1100 Euro. Kurs bitiminde A1 seviyesinde Hollandaca bilgisine sahip olan kursiyerler, kendilerini ifade edebiliyor. Öğrencilere 100 genel kültür sorusu soruluyor. Hollanda ile ilgili tarihi ve coğrafi bilgilerin sorulduğu yazılı sınavın ardından öğrenciler sözlü sınav oluyor. 16 ile 80 arasında puanlama yapılıyor. 16 puan alan sınavı geçiyor. Geçemeyenler ise 350 Euro olan sınav ücretini verip tekrar girmek zorunda. ZAMAN

DİLEK HAYIRLI

03 Ocak 2010, Pazar


Yabancılara Hollandaca Eğitimi Dergisi "Les"

Yabancılara Hollandaca eğitimi dergisi "Les"in Genel Müdürümüz Cor Wildenberg'le yaptığı röportaj Eylül 2009 sayısında yayınlandı.

Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS


Mart 2009

Göçmenlik Dergisi "Ajuus"

"Türk-Hollandalı çift İstanbul'da kendi dil okulunu açtı"

Highslide JS


Varsa, sorularınızı ve eleştirilerinizi bize buradan iletebilirsiniz:Tüm haklar Wildenberg Ltd.Şti.'ne aittir. İzinsiz kopyalanamaz.